Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Vali Kızılcık Turizm Konusunda Birlikte Hareket Edilmesinin Önemine İşaret Etti

    Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Uzungöl Turizm Danışma Bürosu'nun açılışı ve Uzungöl’ün turizm konusunda sorunlarının tartışıldığı Turizm Toplantısı’na katılmak için Uzungöl’e gitti.

    Bölgenin önemli turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için bölgenin tüm dinamikleri ile birlikte hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Vali Kızılcık, Uzungöl ve tüm Trabzon’un turizmden hak ettiği payı alması için çalıştıklarını belirtti.

    İlk olarak Uzungöl Turizm Danışma Bürosu’nun açılışına katılan Vali Kızılcık, büronun hem İngilizce hem de Arapça cevap verebilecek personel istihdam edileceğini, böylece gelen misafirlerin her türlü şikayet ve isteklerini kendilerine iletebileceğini söyledi.

    Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesindeki Turizm Danışma Bürosu'nun açılışına Vali Kızılcık'ın yanı sıra Çaykara Kaymakamı Cevdet Atay, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

    Açılışta kurulan tanıtım kioksunu da inceleyen Vali Kızılcık, burada yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz bölgesinin, Trabzon'un, özellikle de Uzungöl'ün turizm potansiyelinin geliştirilmesi, gelen misafirlerin memnuniyetinin en üst noktaya çıkarılması anlamında yapılan çalışmalardan birinin de Uzungöl Turizm Danışma Bürosu olduğunu söyledi.

    Turizm toplantısına katılmak için Turizm Danışma Bürosu’ndan ayrılan Vali Kızılcık, yolda karşılaştığı yabancı turistler ile İngilizce sohbet etti. Vali Kızılcık’ın Dubai’den gelen turistler ile görüşmesinde, turistlerin ülkemizde gezdikleri iller arasında en çok Trabzon’u beğendiğini söylemeleri de dikkat çekti.

    Bölgenin özellikle alternatif turizm anlamında çok önemli bir merkez haline gelmeye başladığına dikkati çeken Vali Kızılcık, "Biz de gelen misafirlerin memnuniyetini artırmak için hizmet ortamını, bölgedeki sosyal faaliyetleri artırmak için uğraşıyoruz. Gelen misafirlerimizin kendilerini evde, rahat hissetmeleri için onlara hizmet sunan personelimizi ve hizmet kalitemizi artırmak zorundayız" diye konuştu.

    Gelen turiste paralel olarak taleplerin de arttığını ifade eden Vali Kızılcık, "Bunlardan biri de gelen misafirlerimiz kendi dillerinde, anlayabilecekleri dilde hizmet sunulmasını arzu ediyor. Bugün açılan Turizm Danışma Bürosu da bu taleplere cevap verebilecek mahiyettedir. Hem İngilizce hem de Arapça cevap verebilecek personel istihdamıyla donatılacak ve böylece gelen misafirlerimiz her türlü şikayet ve isteklerini bizlere iletebilecek. Bu bizim hizmet kalitemizi daha da artırabilmemiz için çok önemli bir mekanizmadır" dedi.

    İmar Planı yapılması için çözülmesi gereken kot sorunun giderilmesi adına Belediye ve DSİ tarafından yapılan görüşmelerin kısa sürede çözüleceğini ifade eden Vali Kızılcık, “Uzungöl’ümüzde bu sorun giderildiğinde imar planı yapılacak. Vatandaşlarımız imar planına uygun yöre dokusuna göre binalar yapabilecek. Bölgemizde yapılan 3 otelinde resmi imar planları da onaylanmış olacak. Yolumuzun standardının yükseltilmesi için Karayolları önemli bir aşama kaydetti. İl Özel İdaremiz de Uzungöl’den yukarı bölümde olan 2 km’lik yolu hafta sonuna kadar tamamlayacak. Bu vadimizde yolunun yapılması ile turizme kazandırılacak” şeklinde konuştu.

    Bölgemize Körfez ve Arap ülkelerinden gelecek turistler için direk seferler başlatılması adına çalışmalar yaptıklarını da kaydeden Vali Kızılcık, “Turizm konusunda bölgemizi tercih eden Arap turistlerimizin ulaşımını kolaylaştırmak adına direk seferlerin başlamasını önemsiyoruz. Doğrudan seferlerin ilimize yapılması için yapılan çalışmalar da Arabistan’ın yeni hat açılımına izin vermemesi sorun oluşturduğu belirtiliyor. Ancak Arap bir turizm şirketi özel bir şirket ile direk seferlerin yapılması konusunda görüşmeleri devam ediyor. Bu çalışmaların küçük de olsa başlatılmasını adına her türlü imkanı araştırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

    Uzungöl’de yapılacak HES için yöneltilen sorulara da cevap veren Vali Kızılcık, “ Ülkemizde elektrik ihtiyacının karşılanması adına HES projeleri hayata geçirildi. Elektriğin hayatımız için ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız. Yapılacak HES için ÇED raporu düzenlenecektir. ÇED raporu düzenlenirken düşüncelerinizi aktarınız. Daha sonra mahkemeye de itiraz edebilirsiniz. Uzungöl’ümüzün güzelliğini ortadan kaldıracak hiçbir projenin yanında da olmam” dedi.

    Turizmciler tarafından yöneltilen imar planı, elektrik ve sokak aydınlatması, sağlık, okul konularındaki sıkıntıları dinleyen Vali Kızılcık, yetkilere sorunun çözülmesi için talimatlar verdi.


 • f
 • f
 • f
 • f
 • f
 • f
 • f
 • f
 • f
 • f
 • f
 • ef
 • f
 • edf