Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Merkezleri

*Akçaabat-Karadağ Turizm Merkezi

Vakfıkebir ve Akçaabat-Düzköy yolundan ulaşılabilen bir yayla alanıdır. Yolu ulaşıma elverişli olup, yayla adını 1946 m’lik Karadağ Tepesinden almıştır. Yayla merkezinde bakkal, kahvehane, lokanta, fırın hizmetleri mevcuttur.

*Araklı-Pazarcık Turizm Merkezi

Karadere güzergahında Araklı'nın 43 km güneyindedir. Yağmurdere üzerinden Gümüşhane'ye  Aydıntepe üzerinden de Bayburt'a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. Telefon ve alışveriş imkanları mevcuttur.

*Araklı-Yeşilyurt-Yılantaş Turizm Merkezi

Trabzon'a 64  İlçe merkezine 33 km mesafede bulunan yayla 10 km'lik bir stabilize yolla Yeşilyurt Beldesi’ne bağlanır.

*Araklı Turizm Merkezi

Trabzon'a 30 km mesafede olup, coğrafi konumu, mimari yapısı, içinde barındırdığı tarihi eserleriyle, plajıyle ilimizin önemli turizm potansiyellerine sahip bir bölgedir.

*Maçka-Şolma Turizm Merkezi

Maçka ilçesinin güney çıkışından başlayarak 22 km'lik toprak yolla Mağura Yaylası üzerinden bu yaylaya ulaşılır. 1850 m. yüksekliğindeki yaylada, bakkal, kasap, kahvehane ve telefon hizmetleri vardır.

*Trabzon-Tonya-Armutlu-Gümüşhane-Kürtün-Erikbeli-Turizm Merkezi

Tonya'dan 25 ve Şalpazarı'ndan 34 km lik yolla ulaşılır. 1800 rakımlı bir yayla olup, Fırın, kahvehane, bakkal ve telefon hizmetleri mevcuttur.

*Trabzon-Giresun- Sisdağı Turizm Mekezi

2182 m yükseklikte bulunan yayla Trabzon'a 80 km, Şalpazarı ilçesine 11 km mesafede olup, kamp yapma, kır kahvesi ve yeme- içme imkanları mevcuttur.