Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TRABZON’DA TURİZM DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın başkanlığında ilimizin turizm potansiyelinin geliştirilmesi adına turizm sektör temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirildi.

            Toplantıya Vali Kızılcık’ın yanı sıra Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turan, Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş , İl Kültür Turizm Müdürü İsmail Kansız ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, turizm acenteleri ve firmaları sahipleri ile otel sahipleri katıldı.

            Toplantının açılışında Trabzon’un tanıtımı için hazırlanan 10 dakikalık film gösterildi.

            Trabzon’un önemli bir potansiyeli olmasına rağmen yeterli turisti çekemediğini ifade eden Vali Kızılcık, “Bu güzel tanıtım filmini seyrederken, bu ihtişamı, bu parıltıyı pazarlamamamın insanlığa anlatamamanın herhalde hüznünü sıkıntısını bir kere daha hepimiz hissetmişizdir, yaşamışızdır. Zira artık turizm dünyada en hızlı yükselen sektör konumundadır. Dolayısı ile bizlerde il olarak ‘Burada bizde varız, bizde hak ettiğimizi almak istiyoruz’ demeliyiz. Ben yaklaşık 3 yıldır Trabzon’umuzdayım, ancak turizmimizin hak ettiği yerde olmadığını, bu güzelliklerimizin ülke ve uluslararası toplum ile yeterince paylaşılamadığını defaten dile getiriyorum. Bu konuda eksikliklerimizi hep beraber dile getirmemiz gerekiyor. Gelen misafirlerimizi de daha güzel mekanlarda ağırlanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

            Turizm alanında Trabzon olarak artık beklemeye tahammüllerinin olmadığını kaydeden Vali Kızılcık, “Yaşadığımız çağ bilgi çağı olması nedeniyle biz artık zamanla yarışıyoruz. Dolayısı ile uzun süre beklemeye tahammülümüz yok. Bu güzellikleri bir taraftan daha fazla ortaya çıkarırken, bir taraftan da insanlık ile daha fazla paylaşmalıyız. Bunun sonucunda da Trabzon’a daha fazla para, daha fazla zenginlik çekebilmeliyiz.
Tabi ki sizler gelen misafiri ne kadar memnun edersiniz, o kadar gelir elde edersiniz. Özellikle her şey dahil sisteminin çok fazla ülkemize gelir getirmediğini ifade etmek isterim. Alternatif turizm olanaklarına sahip ilimize ve bölgemize daha elit bir turist tabakasını çekebilmeyi hedefliyoruz. Yeni turizm sezonunda kazandığımız tecrübelerle gelen misafirlerimizin daha memnun olarak ağırlanmasını sağlayacağız. Onları ilimizden birer turizm elçisi olarak göndereceğiz. 2013 yılında daha fazla turist çekebilmek için onlardan beklentilerimiz daha fazla olacak. Bu ilk toplantımızın ardından ikinci toplantımızı da Uzungöl’de gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

            İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız ilimizde turizm alanında yapılan faaliyetler hakkında bilgiler vererek Trabzon turizminin çeşitlendirilip 12 aya yayılarak turistin ilimizde kalış süresinin uzatılması yönünde çaba sarfettiklerini belirterek ulusal ve uluslar arası fuarlar ve diğer etkinliklerde Trabzonun tanıtılmasına yönelik çalışmaları südürdüklerini belirtti.

            Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu da turizm sektörünün son yıllarda ilimize yaptığı katkı ve beklentiler hakkında bir konuşma yaptı. Toplantıda ayrıca sektör temsilcileri tarafından turizm alanındaki sıkıntılar dile getirildi ve çözüm önerileri sunuldu.

            Vali Kızılcık, alınan kararların uygulanmasının sağlanması adına bir Uygulama Komitesi oluşturulacağını ve bu komitenin aylık değerlendirmeler yapacağını ifade etti.

 • d
 • s
 • s
 • s
 • s
 • s
 • s
 • s
 • s
 • s
 • s
 • s