Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Almanya'da Sergi

Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve mizah sanatı derneği tarafından  Almanya’nın Dortmund kentinde açılan sergi Türk ve Alman sanatseverlerce büyük ilgi gördü.

Türk işgücü göçünün 50. Yılı nedeniyle Almanya’nın birçok kentinde ağırlıklı olarak Türk sanatçıların katıldığı uzun soluklu kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Almanya’nın Dortmund Belediyesi de 14 Ekim-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirdiği etkinliklere Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği üyesi Trabzonlu karikatürcülerin sergisini de dahil ederek 19 Ekim tarihinde yapılan açılışla Türk ve Alman sanatseverlerle buluşmasını sağladı.

19 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında Dortmund Türk Eğitim Merkezi salonunda açık kalacak olan serginin açılışını Dortmund Belediyesi Kültür ve Sanat’tan sorumla başkan yardımcısı Jörg Stüdemann, Essen Başkonsolosluğu adına muavin konsolos Sezai Ekiz, Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız ve Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç birlikte yaptılar.Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız açılış töreninde yaptığı konuşmada Dortmund ile Trabzon arasında kültürel bir köprü kuruldu Trabzon  kültür sanat alanında gelişmiş önemli bir kenttir ’’Bu sevgiyle iki il ve iki ülke arasındaki kültürel potansiyele katkı sağladığımızı düşünüyorum.’’

Karadeniz’e özgü, göç ve evrensel konulu 50x70 ebatlarında 50 karikatürden oluşan sergide Muammer Kotbaş, Cumhur Gazioğlu, Adnan Taç, Tamer Küçük, Hakan Sümer ve Bülent Sümer’in karikatürleri yer aldı.

Yapılan Kültür ve sanat etkinliklerinin Türkiye ayağı ile ilgili destek veren Dortmund Belediyesi Uyum meçlisi üyeleri, Dortmund ve çevresi Trabzonlular Derneği yönetim kurulu ve üyeleri, Dortmund’ta yaşayan Türk ve Alman sanatseverler sergiye büyük ilgi gösterdi.

Adnan Taç, sergi ile ilgili yaptığı açıklamada “Başarı Trabzonlu karikatür sanatçılarının bu güne kadar sürdürdükleri aktif çalışmaların bir getirisi olmuştur. Çünkü bu sergi bizlerin isteği doğrultusunda değil, Dortmund Belediyesinin daveti üzerine olmuştur. Sergiye olan ilgi özde Trabzon, genelde Türkiye adına bizi gururlandırmış ve mutlu etmiştir. Bundan sonraki süreçte gerek Dortmund Belediyesi, gerekse Dortmund’da faaliyetlerini sürdüren derneklerle sanatsal birlikteliklerimiz ve etkinliklerimiz sürecektir. Trabzonlu karikatürcülerin bu başarısını sahiplenmeyi Trabzon’un yerel yöneticilerinden de bekliyoruz.” dedi.

  • a
  • a
  • a
  • a
  • a
  • a
  • a
  • a