Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

SÜMELA MANASTIRI ZİYARETE AÇILDI

IMG-20190526-WA0000.jpgTürkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı’nın birinci etabı ziyarete açıldı. 

Restorasyonu devam etmekte olan Sumela Manastırı'nda birinci etabı tamamlanarak Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Nadir Alpaslan, Valimiz İsmail Ustaoğlu, Milletvekili Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ve diğer ilgililerin katılımıyla ziyarete açıldı.

"Bakanlık olarak ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra firmalarla yakın iş birliği içinde ‘en kısa zamanda bu eserleri insanların ziyaretine nasıl açabiliriz’ arayışı içinde olduk. Geçen hafta Bodrum Kalesi'ni açmıştık ve bu hafta da Sümela Manastırı’nı açıyoruz. Sümela Manastırı, ülkemiz ve Trabzon için önemli bir eser. 600 yılı aşkın süredir varlığı olan bir şaheser. Önümüzdeki yıl  tamamını ziyarete açtığımızda Dünya Kültür Miras Daimi Listesi'ne kalıcı olarak girmesi için hızlı ve yoğun çalışmaya gireceğiz. Altındere Vadisi, olağanüstü doğal güzelliğe sahip ve bütün insanlığın cezbedilmesine müsait bir alan."

"İğne ile kuyu kazılarak bu çalışmalar yapıldı"

Bakan Yardımcısı Alpaslan, bölgenin olağanüstü güzelliklerinin yanı sıra riskler de barındırdığını söyledi.

"Büyük kaya kütleleri buraya gelen insanların üzerinde bir risk oluşturmaktaydı." diyen Alpaslan, "Bu riski ortadan kaldırmamız gerekiyordu. İnce ve uzun soluklu bir çalışmayla 3 yılı aşkın bir süredir adeta iğne ile kuyu kazılarak bu çalışmalar yapıldı. Artık hem insanlarımız hem de gelecek için bu risk ortadan kaldırıldı. Bu çalışmalar ikinci etapta da devam ettirilerek önümüzdeki yıl bu risk tamamen ortadan kaldırılacak ve alanın tamamının restorasyonu yapılmış olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin güçlü ve tarihi kültürel varlıklara sahip olduğuna işaret eden Bakan Yardımcısı Alpaslan, Bakanlık olarak bu varlıkların yaşatılması, korunması ve gelecek nesillere ulaştırılmasının en büyük sorumlulukları olduğunu vurguladı.

Açılışa katılan heyet daha sonra restorasyon çalışmalarının devam ettiği ikinci etap ve patika yolda bulunan Aya Varvara Kilisesi’ni gezdi.
(25.05.2019)

  • IMG-20190526-WA0003.jpg
  • IMG-20190526-WA0000.jpg
  • IMG_2280.JPG
  • IMG_2240.JPG
  • IMG_2252.JPG