Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

2. Trabzon Opera ve Bale Günleri Başlıyor.

DEVLET OPERA VE BALESİ İLKBAHAR- YAZ SEZONUNU AÇIYOR

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü perdelerini hiç kapatmadan İlkbahar ve yaz festivalleri ile sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Bahar etkinlikleri kapsamında Trabzon, Gaziantep ve Eskişehir’de gerçekleşecek sanat haftalarının ilki 2. Trabzon Opera ve Bale Günleri01-07 Nisan 2018 tarihleri arasında Trabzonlu sanatseverlere ikinci kez ulaşmanın heyecanını yaşatacak Trabzon Opera ve Bale Günleri,  Erol Günaydın Sanat Merkezi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Hasan Saka Salonu’nda bahar sanatla buluşacak.

2. TRABZON OPERA VE BALE GÜNLERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün başta Trabzon Valiliği olmak üzere Kültür Bakanlığı Trabzon İl Kültür Müdürlüğü, Ortahisar Belediyesi, Akçaabat Belediyesi ve KATÜ’ nün değerli katkılarıyla 2.Trabzon Opera Bale Günleri seyircinin beğeniyle izleyeceği iki konser, bir müzikal, bir modern dans ve bir ücretsiz çocuk müzikali ile başlıyor.

OPERA VE BALE GÜNLERİ KARADENİZ RAPSODİSİ İLE AÇILIYOR

1 Nisan 2018 akşamı Akçaabat Belediyesi Erol Günaydın Sanat Merkezİ’nde Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin seslendireceği Karadeniz Rapsodisi Konseri ile açılışı gerçekleştirilecek 2. Trabzon Opera ve Bale Günleri, aynı konseri Karadeniz Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Hasan Saka Salonu’nda seyirci ile buluşturacak.   Şef Artun Hoinic yönetiminde Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası,  Soprano Feryal TÜRKOĞLU, Mezzo-soprano Zeynep HALVAŞİ, Tenor Aykut ÇINAR, Bas Mehmet YILMAZ’a eşlik edecek.

Bujor HOINIC’in düzenlemelerini yaptığı anonim Karadeniz Türküleri ve bestesi yine Bujor HOINIC’e ait “Karadeniz Rapsodisi” ile bir karadeniz gecesi yaşatılacak.   

GELECEĞİN SEYİRCİLERİNE ÜCRETSİZ ÇOCUK MÜZİKALİ 

Kurumumuz gençlerin ve çocukların sanatla buluşturulmasına azami gayret göstermekte, eğitici konu ve karakterleri, görsel, işitsel algılarının geliştirilmesine yönelik şarkılar, danslar, renkli kostümlerle eğlenceli bir şekilde sahnelemekte, gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceğin seyircisi olacağı bilinciyle hareket etmektedir.

Opera bale günlerinin minik izleyicilere yönelik gündüz programı iki gün ücretsiz olarak sahnelenecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından,  3 Nisan 2018, Salı saat: 14:00 ve 4 Nisan 2018, Çarşamba saat: 11:00’de, KTÜ AKM Hasan Saka Salonu’ndaSihirli Dünya adlı çocuk müzikali çocuklarımızla buluşturulacak. Eserin müzik düzenlemesi Ahmet Kahyaoğlu,  metin yazarı ve sahneye koyan Haldun Özörten.

 Çocuklarımıza renkli ve eğlenceli anlar yaşatacak olan eser, müziğin sihirli dünyasına bir yolculuğa çıkarıyor minikleri. Operanın, balenin ve klasik müziğin sihirli dünyasında sanatın nasıl bir güçle bizi sararak mutlu ettiğini anlatacak eser iki gün sahnede olacak.Sihirli Dünya İZMİR DOB.JPG

GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU’NUN ÜNLÜ ORTA OYUNLARINDAN KANLI NİGAR DEVLET OPERA VE BALESİ İLE YENİDEN YAŞAM BULUYOR

Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Orta Oyunları, Gölge Oyunları ve Karagöz Oyunları’nda defalarca konu edilmiş, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde “Taklid” diye andığı ve adına “Civan Nigar” veya “Kanlı Nigar”  oyunu dediği, çok sevilen bir halk hikayesi sahnede olacak. 

Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde her temsilinin kapalı gişe oynandığı, seyircinin bugün de büyük ilgi ile takip ettiği, toplumsal çelişkilerin eğlenceli anlatımı ile İzmir Devlet Opera ve Balesi Trabzonlu seyircinin karşısında olacak.

Bestesi Cem İdiz’e, metin Özlem Belkıs’a, reji Haldun Özörten’e ait eserde, gerek Gölge Oyunu formunda, gerekse de Orta Oyunu’nda anlatılan geleneksel ak-kara çatışmasını içeren Hacivat-Karagöz / Kavuklu-Pişekar yanında Sarhoş, Arap, Beberuhi, Zeybek, Rumelili Hüsmen Pehlivan, Bekçi, Laz gibi tiplemeler üzerine kurulu eser Trabzonluları bekliyor.

Kanlı Niğar (1).jpg
                                                                        
MERCAN DEDE MÜZİKLERİ VE BEYHAN MURPHY KOREOGRAFİSİ İLE BİR BAŞYAPIT GÜLDESTAN KAPANIŞA DAMGA VURACAK

2004 yılında, bir Genel Müdürlük projesi olarak, koreograf Beyhan Murphy’nin Mercan Dede ile beraber yaptığı, o günden bugüne, Devlet Opera ve Balesi sahneleri ile Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya ve Fransa’da sahnelenmiş olan Güldestan, bir göç yolundan şehirdeki kafeye, çağdaş yazar Orhan Pamuk’un eserlerinden 18.yy’da Evliya Çelebi’ye, modern insanın içsel yolculuklarından sema’ya, Osmanlı zamanlarından modern İstanbul’a ve nihayetinde de GÜL’e varan bir yolculuğu anlatıyor.

Güldestan ANKARA DOB.jpg

Müzik Mercan Dede, Librettio ve koreografi Beyhan MURPHY imzası taşıyan, Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun sahneleyeceği bu müzik ve dans prodüksiyonu ile 2. Trabzon Opera ve Bale Günleri sona erecek.

2. TRABZON OPERA VE BALE GÜNLERİ

(01-07 Nisan 2018 )

01 Nisan 2018            KARADENİZ RAPSODİSİ                KONSER

Pazar                          Samsun Devlet Opera ve Balesi      

Saat: 20: 00                EROL GÜNAYDIN SANAT MERKEZİ   

02 Nisan 2018            KARADENİZ RAPSODİSİ                KONSER

Pazartesi                    Samsun Devlet Opera ve Balesi      

Saat: 20: 00                KTÜ / AKM HASAN SAKA SALONU

03 Nisan 2018            SİHİRLİ DÜNYA                                ÇOCUK MÜZİKALİ

Salı                             İzmir Devlet Opera ve Balesi            Müzik Düz: A. KAHYAOĞLU

Saat: 14: 00                KTÜ / AKM HASAN SAKA SALONU          Reji: H. ÖZÖRTEN

04 Nisan 2018            SİHİRLİ DÜNYA                                ÇOCUK MÜZİKALİ

Çarşamba                  İzmir Devlet Opera ve Balesi            Müzik Düz: A. KAHYAOĞLU

Saat: 11: 00                KTÜ / AKM HASAN SAKA SALONU          Reji: H. ÖZÖRTEN

04 Nisan 2018            KANLI NİGAR                                               Müzikal

Çarşamba                  İzmir Devlet Opera ve Balesi            Müzik: C. İDİZ

Saat: 20: 00                KTÜ / AKM HASAN SAKA SALONU Reji: H. ÖZÖRTEN

07 Nisan 2018            GÜLDESTAN                                    MODERN DANS

Cumartesi                   Ankara Devlet Opera ve Balesi         Müzik: M. DEDE

Saat: 20: 00                KTÜ / AKM HASAN SAKA SALONU Koreografi: B. MURPHY