Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TRABZON'DA TARİH ORTAYA ÇIKTI

Bölgenin turizm destinasyonlarına bir yenisini daha ekleyecek olan proje, yaklaşık 105 bin TL’ye mal olacak.

Kültür ve Turizm İl Müdürü, dehlizlerin diğer kısmıyla ilgili
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ile birlikte çalışma sürdürdüklerini ifade ederek, “ ‘Trabzon’un ortası’ diye tabir edebileceğimiz tüm tarihi olaylarının geçtiği yer olan Orta Hisardayız. Burası kentsel dönüşümle birlikte yenilendi. Zağnos Vadisi’nin yenileme çalışmaları sırasında Ortahisar’ın altından denizin varlığı ortaya çıktıktan sonra Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Doğu Kalkınma Ajansı ile birlikte ortak bir proje yaptık. Finansmanını ise özel idareden sağladık. Yapılan çalışma sonucu surların altında bulunan dehlizleri gün ışığına çıkartmak adına hazırladığımız projeyi hayata geçirdik. Binlerce yıl önce kale surları yapılırken dehlizler olduğuna dair söylentilerin olduğunu ve kayıtlara geçtiğini bildiğimiz için bunları araştırdık. Araştırma sonucu bir kısım dehlizin izini bulduk. Bunun tamamını bulmak adına KaradenizTeknik Üniversitesi’yle birlikte bilimsel çalışmamızı yürütmeye başladık. Bu anlamda bölgenin tabiri caizse MR çektik. Yer altındaki dehlizleri tünelleri ortaya çıkardık. Turizme kazandırma adına çalışmayı başlatmış bulunuyoruz. Bu çalışmayı çok kısa zamanda bitireceğiz. Bunun neticesinde zaten zengin bir kültür varlığına sahip Ortahisar’da yeni bir turizm destinasyonu elde etmek adına önemli bir çalışmayı bitirmiş olacağız” dedi.
Kale surlarının altında yer altı geçitlerinin bulunduğunu kaydeden Müdür Kansız, “Altta yer altı geçitleri var. Gerektiğinde kullanılması gereken dehlizler var. Bunların bir kısmını tespit etmiş durumdayız. Diğer kısımlarını da tespit etmek için KTÜ ile işbirliği içerisindeyiz. Bilimsel veriler ışığında araştırmamızı tamamladıktan sonra bu dehlizleri gün ışığına çıkartıp turizmin hizmetine sunmaya çalışacağız. Dehlizlerin genellikle surların dışında irtibatı sağlamak uğruna ulaşım amacıyla da kullanıldığını tahmin ediyoruz. Bunun tam tespitini bu çalışmalar bittikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TURİZM ANLAYIŞIYLA HİZMETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ
Son 2 yıldır bölgede Arap turist sayısında önemli artış olduğuna dikkat çeken Müdür Kansız, amaçlarının sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hizmet vermek olduğunu söyledi.

2013 yılı turizmini değerlendiren Müdür Kansız, “Son 2 yıla baktığımızda ‘Arap Turizmi’ dediğimiz körfez ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısında önemli artış olduğunu görüyoruz. Bunları görmek tabi ki bizi mutlu ediyor. Sürdürülebilir bir turizm anlayışı içerisinde hizmetlerimizi devam ettirdiğimiz doğamızı ve kültürel varlıklarımızı koruyup zenginleştirdiğimiz ölçüde, bu artışın devam edeceğini biliyoruz. Arap turist sayısında her yıl yüzde 50 civarında artış oluyor. Bu bölgenin insanıyla uyum sağladığı için burada kalmayı tercih eden, yer satın alan turistler de oluyor. Yerleşim maksadıyla ev alanlar var. 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık ev kiralayanlar da var. Biz her türlü turizme açık olduğumuz gibi her türlü insana hitap edebilecek anlamda zenginliğe sahip 
Trabzon’da bu artışı böyle ifade edebiliriz. Arap turistler genellikle Uzungöl, yaylalarımız gibi yağmuru, ılıman iklimi tercih ediyorlar. Ülkelerinde genelde kavurucu sıcak olduğundan bunaldıkları için burada yeşil doğanın içerisinde ılıman yerleri tercih ediyorlar. Buraları adeta cennete benzetiyorlar” şeklinde konuştu.

Bölgeye gelen Batılı turist sayısında azalma görülmediğini ifade eden Kansız, “Batılı turist sayısında azalma yok. Kendi normal seyri içerisinde her yıl turist artışımız devam etmektedir. 
Trabzon çok fazla zenginliği bünyesinde barındırdığı için her türlü turisti kendine çeken bir kent. Gelenler Sümela Manastırı başta olmak üzere Ayasofya’yı, Uzungölü’ü, Bakırcılar Çarşısı, Kunduracılar Çarşısı gibi yerleri tercih ediyor” diye konuştu

.

  • trabzonda_tarihi_dehlizler_otaya_cikti_h81324
  • IMG_0261
  • 20131207AW000071_01
  • IMG_0264
  • IMG_0268